
$165.41
Original: $551.36
-70%Lenovo Legion 27Q-10 68C6GAC4EU Gaming Monitor – 27" QHD IPS 240Hz – AMD FreeSync & G-SYNC – Raven Black—
$551.36
$165.41The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Display Size & Panel | 27-inch IPS (In-Plane Switching) |
| Resolution | QHD (2560 x 1440) 16:9 Aspect Ratio |
| Refresh Rate | 240Hz Ultra-fast Refresh |
| Response Time | 0.5 ms (MPRT) / 1 ms (GtG) |
| Sync Technology | AMD FreeSync Premium & G-SYNC Compatible |
| Color Gamut | 99% sRGB, 90% DCI-P3 (Cinematic Color) |
| HDR Support | HDR10 Compliance |
| I/O Ports | 1x DP 1.4, 2x HDMI 2.1 (TMDS) |
| Eye Care | Eyesafe Display 2.0, TÜV Hardware Low Blue Light |
| Ergonomics | Height, Tilt, 90° Pivot, and Swivel adjustment |
| Bezel Design | 3-side NearEdgeless (1.8 mm width) |
| Software | Lenovo Artery Support (Display Manager) |
| Warranty | 3-Year Base Warranty |
| Model Number | 68C6GAC4EU (Raven Black) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Display Size & Panel | 27-inch IPS (In-Plane Switching) |
| Resolution | QHD (2560 x 1440) 16:9 Aspect Ratio |
| Refresh Rate | 240Hz Ultra-fast Refresh |
| Response Time | 0.5 ms (MPRT) / 1 ms (GtG) |
| Sync Technology | AMD FreeSync Premium & G-SYNC Compatible |
| Color Gamut | 99% sRGB, 90% DCI-P3 (Cinematic Color) |
| HDR Support | HDR10 Compliance |
| I/O Ports | 1x DP 1.4, 2x HDMI 2.1 (TMDS) |
| Eye Care | Eyesafe Display 2.0, TÜV Hardware Low Blue Light |
| Ergonomics | Height, Tilt, 90° Pivot, and Swivel adjustment |
| Bezel Design | 3-side NearEdgeless (1.8 mm width) |
| Software | Lenovo Artery Support (Display Manager) |
| Warranty | 3-Year Base Warranty |
| Model Number | 68C6GAC4EU (Raven Black) |
























