
Lenovo Legion Pro 27Q-10 G25270QY0 Gaming Monitor – 26.5" QD-OLED 1440p – 280Hz – 0.03ms – HDR True Black 400 – 99% DCI-P3 – Height Adjustable – HDMI 2.1 – Raven Black
Lenovo Legion Pro 27Q-10 G25270QY0 Gaming Monitor – 26.5" QD-OLED 1440p – 280Hz – 0.03ms – HDR True Black 400 – 99% DCI-P3 – Height Adjustable – HDMI 2.1 – Raven Black
The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Product Name | Lenovo Legion Pro 27Q-10 G25270QY0 Gaming Monitor – 26.5" QD-OLED 1440p – 280Hz |
| Panel Type | QD-OLED (Quantum Dot OLED) |
| Resolution | 2560 x 1440 (QHD) |
| Refresh Rate | 280Hz |
| Response Time | 0.03 ms (G to G) |
| Brightness | 250 cd/m² (Typical) |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 (Infinite Contrast) |
| Color Gamut | 99% sRGB, 99% DCI-P3 |
| HDR Support | DisplayHDR™ True Black 400, Dolby Vision® |
| Sync Technology | VESA Adaptive Sync, AMD FreeSync™ Premium Pro |
| Video Connectors | 2x HDMI® 2.1 FRL, 1x DP 1.4 (HBR3) |
| USB Hub | 1x USB-B (Upstream), 3x USB-A (USB 3.2 Gen 1 Downstream) |
| Stand Adjustments | Height Adjust (135mm), Tilt, Swivel, Pivot |
| VESA Mounting | 100 x 100 mm |
| Weight | 6.3 kg (With Stand) / 4.6 kg (Head Only) |
| Certification | Eyesafe® Display 2.0, TÜV Low Blue Light, ClearMR 15000 |
| In the Box | DP 1.4 cable, HDMI® cable, USB-B to USB-A cable, Power cable, Screwdriver/Screws |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Product Name | Lenovo Legion Pro 27Q-10 G25270QY0 Gaming Monitor – 26.5" QD-OLED 1440p – 280Hz |
| Panel Type | QD-OLED (Quantum Dot OLED) |
| Resolution | 2560 x 1440 (QHD) |
| Refresh Rate | 280Hz |
| Response Time | 0.03 ms (G to G) |
| Brightness | 250 cd/m² (Typical) |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 (Infinite Contrast) |
| Color Gamut | 99% sRGB, 99% DCI-P3 |
| HDR Support | DisplayHDR™ True Black 400, Dolby Vision® |
| Sync Technology | VESA Adaptive Sync, AMD FreeSync™ Premium Pro |
| Video Connectors | 2x HDMI® 2.1 FRL, 1x DP 1.4 (HBR3) |
| USB Hub | 1x USB-B (Upstream), 3x USB-A (USB 3.2 Gen 1 Downstream) |
| Stand Adjustments | Height Adjust (135mm), Tilt, Swivel, Pivot |
| VESA Mounting | 100 x 100 mm |
| Weight | 6.3 kg (With Stand) / 4.6 kg (Head Only) |
| Certification | Eyesafe® Display 2.0, TÜV Low Blue Light, ClearMR 15000 |
| In the Box | DP 1.4 cable, HDMI® cable, USB-B to USB-A cable, Power cable, Screwdriver/Screws |























