
$38.15
Lenovo Legion M300s RGB Gaming Mouse - Shadow Black—
$38.15
The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Product Name | Lenovo Legion Gaming Mouse |
| Part Number | GY51H47350 |
| Ultra-Lightweight | 57g weight (excluding cable) with 100% PTFE mouse feet for long-time comfort, swift gliding, and optimal control |
| High Performance | Up to 8,000 DPI, 220 IPS tracking speed, and 30g acceleration |
| Durable Switches | Omron mechanical microswitches with up to 20 million clicks lifespan |
| Ergonomic Design | Symmetrical small-to-medium size, optimized for claw and fingertip grip styles |
| DPI Switch | On-the-fly DPI button for quick in-game sensitivity adjustments |
| Custom RGB Lighting | 16.8 million colors glowing from the iconic Legion logo |
| Programmable Buttons | 6 buttons — left, right, scroll wheel, DPI button, and 2 side buttons |
| Cable Design | 1.8 m (5.9 ft) ultra-soft parachute cable for a cordless feel |
| NVIDIA Reflex Compatible | Ensures ultra-low latency performance |
| Software Support | Fully customizable using Legion Accessory Central |
| Color | Shadow Black |
| Weight | 57g (excluding cable) |
| Dimensions (L × D × H) | 117.6 × 59.1 × 38.4 mm (4.6 × 2.3 × 1.5 in) |
| Cable Length/Type | 1.8 m (5.9 ft), ultra-soft parachute cable |
| Connection Type | Wired via USB 2.0 |
| Sensor | Pixart 3327 |
| DPI | Up to 8,000 DPI |
| Scrolling | Vertical (up/down) |
| Button Lifespan | Up to 20 million clicks (left/right buttons) |
| Backlight | Yes (RGB) |
| OS Requirements | Windows 10, Windows 11 |
| Hardware Requirements | PC with USB-A port |
| Warranty Type | Customer Replaceable Unit (CRU) |
| Warranty Period | 1 year |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Relative Humidity | 20% – 95% |
| Agency Approvals | BSMI, CB, CE, CM mark, cTUVus mark, EAC, FCC, ICES, KCC, NOM, RCM, TUV mark, UKCA, VCCI |
| Package Type | Retail box |
| Packed Dimensions | 180 × 115 × 55 mm (7.0 × 4.5 × 2.2 in) |
| Packed Weight | 0.17 kg (0.37 lb) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Product Name | Lenovo Legion Gaming Mouse |
| Part Number | GY51H47350 |
| Ultra-Lightweight | 57g weight (excluding cable) with 100% PTFE mouse feet for long-time comfort, swift gliding, and optimal control |
| High Performance | Up to 8,000 DPI, 220 IPS tracking speed, and 30g acceleration |
| Durable Switches | Omron mechanical microswitches with up to 20 million clicks lifespan |
| Ergonomic Design | Symmetrical small-to-medium size, optimized for claw and fingertip grip styles |
| DPI Switch | On-the-fly DPI button for quick in-game sensitivity adjustments |
| Custom RGB Lighting | 16.8 million colors glowing from the iconic Legion logo |
| Programmable Buttons | 6 buttons — left, right, scroll wheel, DPI button, and 2 side buttons |
| Cable Design | 1.8 m (5.9 ft) ultra-soft parachute cable for a cordless feel |
| NVIDIA Reflex Compatible | Ensures ultra-low latency performance |
| Software Support | Fully customizable using Legion Accessory Central |
| Color | Shadow Black |
| Weight | 57g (excluding cable) |
| Dimensions (L × D × H) | 117.6 × 59.1 × 38.4 mm (4.6 × 2.3 × 1.5 in) |
| Cable Length/Type | 1.8 m (5.9 ft), ultra-soft parachute cable |
| Connection Type | Wired via USB 2.0 |
| Sensor | Pixart 3327 |
| DPI | Up to 8,000 DPI |
| Scrolling | Vertical (up/down) |
| Button Lifespan | Up to 20 million clicks (left/right buttons) |
| Backlight | Yes (RGB) |
| OS Requirements | Windows 10, Windows 11 |
| Hardware Requirements | PC with USB-A port |
| Warranty Type | Customer Replaceable Unit (CRU) |
| Warranty Period | 1 year |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Relative Humidity | 20% – 95% |
| Agency Approvals | BSMI, CB, CE, CM mark, cTUVus mark, EAC, FCC, ICES, KCC, NOM, RCM, TUV mark, UKCA, VCCI |
| Package Type | Retail box |
| Packed Dimensions | 180 × 115 × 55 mm (7.0 × 4.5 × 2.2 in) |
| Packed Weight | 0.17 kg (0.37 lb) |
























