
The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Processor | Intel® Core™ i7-14650HX (16 Cores, up to 5.2GHz, 30MB Cache) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 6GB GDDR6 (140W TGP, 194 AI TOPS) |
| AI Features | AI-Powered Gaming PC with Lenovo LA1 AI Chip |
| Memory | 16GB SO-DIMM DDR5-5600 (Up to 64GB supported) |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe (2x M.2 Slots available) |
| Display | 16" WQXGA (2560x1600) IPS, 165Hz, 100% sRGB, G-SYNC, Dolby Vision |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlit (Arabic Layout) |
| Camera & Audio | FHD 1080p with E-shutter | 2W x2 Stereo Speakers (Nahimic) |
| Battery & Power | 80Wh Battery | 230W Slim Tip Power Adapter |
| Connectivity | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, RJ-45, microSD Card Reader |
| I/O Ports | 3x USB-A, 2x USB-C (Power Delivery 140W & DP 1.4), HDMI 2.1 (8K/60Hz) |
| Build & Weight | Luna Grey Aluminum (Top), PC-ABS (Bottom) | ~2.36 kg |
| Operating System | None (FreeDOS) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Processor | Intel® Core™ i7-14650HX (16 Cores, up to 5.2GHz, 30MB Cache) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 6GB GDDR6 (140W TGP, 194 AI TOPS) |
| AI Features | AI-Powered Gaming PC with Lenovo LA1 AI Chip |
| Memory | 16GB SO-DIMM DDR5-5600 (Up to 64GB supported) |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe (2x M.2 Slots available) |
| Display | 16" WQXGA (2560x1600) IPS, 165Hz, 100% sRGB, G-SYNC, Dolby Vision |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlit (Arabic Layout) |
| Camera & Audio | FHD 1080p with E-shutter | 2W x2 Stereo Speakers (Nahimic) |
| Battery & Power | 80Wh Battery | 230W Slim Tip Power Adapter |
| Connectivity | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, RJ-45, microSD Card Reader |
| I/O Ports | 3x USB-A, 2x USB-C (Power Delivery 140W & DP 1.4), HDMI 2.1 (8K/60Hz) |
| Build & Weight | Luna Grey Aluminum (Top), PC-ABS (Bottom) | ~2.36 kg |
| Operating System | None (FreeDOS) |























