
HomeStore
Lenovo Legion 5 16IAX10 83NX0000US Gaming Laptop – Intel Core Ultra 9 275HX, RTX 5060 8GB GDDR7, 32GB DDR5, 1TB SSD, 16" WQXGA 240Hz Display, RGB Keyboard, Win11
Lenovo Legion 5 16IAX10 83NX0000US Gaming Laptop – Intel Core Ultra 9 275HX, RTX 5060 8GB GDDR7, 32GB DDR5, 1TB SSD, 16" WQXGA 240Hz Display, RGB Keyboard, Win11
$0.02
Lenovo Legion 5 16IAX10 83NX0000US Gaming Laptop – Intel Core Ultra 9 275HX, RTX 5060 8GB GDDR7, 32GB DDR5, 1TB SSD, 16" WQXGA 240Hz Display, RGB Keyboard, Win11—
$0.02
The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX (Arrow Lake), High-Performance Hybrid Architecture |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7, Next-Gen Blackwell Architecture |
| Memory | 32GB DDR5-5600MHz, Dual Channel Capable |
| Memory Slots | Two DDR5 SO-DIMM slots |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD |
| Display | 16" WQXGA (2560x1600) IPS 500nits Anti-glare, 100% DCI-P3, 240Hz, G-SYNC, Dolby Vision |
| Touchscreen | None |
| Audio | Stereo speakers, 2W x2, Nahimic Audio |
| Camera | FHD 1080p with E-shutter |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlit, English (US) |
| Battery | Integrated 80Wh |
| Power Adapter | Slim Tip (3-pin) |
| Case Color | Luna Grey / Eclipse Black |
| Operating System | Windows 11 Home, English |
| Connectivity | Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2 + BT5.3 |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Standard Ports | USB-A (USB 5Gbps), USB-C (USB 10Gbps) with PD & DP, HDMI 2.1, Ethernet (RJ-45), Headphone combo jack |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Other Security | E-shutter |
| Model Number | 83NX0000US |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX (Arrow Lake), High-Performance Hybrid Architecture |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7, Next-Gen Blackwell Architecture |
| Memory | 32GB DDR5-5600MHz, Dual Channel Capable |
| Memory Slots | Two DDR5 SO-DIMM slots |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD |
| Display | 16" WQXGA (2560x1600) IPS 500nits Anti-glare, 100% DCI-P3, 240Hz, G-SYNC, Dolby Vision |
| Touchscreen | None |
| Audio | Stereo speakers, 2W x2, Nahimic Audio |
| Camera | FHD 1080p with E-shutter |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlit, English (US) |
| Battery | Integrated 80Wh |
| Power Adapter | Slim Tip (3-pin) |
| Case Color | Luna Grey / Eclipse Black |
| Operating System | Windows 11 Home, English |
| Connectivity | Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2 + BT5.3 |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Standard Ports | USB-A (USB 5Gbps), USB-C (USB 10Gbps) with PD & DP, HDMI 2.1, Ethernet (RJ-45), Headphone combo jack |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Other Security | E-shutter |
| Model Number | 83NX0000US |























