
Lenovo Legion 5 15IRX10 (83LY00R8ED) Gaming Laptop | Intel Core i7-13650HX | 32GB DDR5 RAM | 1TB SSD | NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB | 15.3″ IPS | DOS | 2-Years Warranty
Lenovo Legion 5 15IRX10 (83LY00R8ED) Gaming Laptop | Intel Core i7-13650HX | 32GB DDR5 RAM | 1TB SSD | NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB | 15.3″ IPS | DOS | 2-Years Warranty
Original: $1,536.40
-70%$1,536.40
$460.92The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Processor | Intel® Core i7-13650HX, 14C (6P + 8E) / 20T, P-core up to 4.9GHz, E-core up to 3.6GHz, 24MB Intel Smart Cache |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| NPU | None |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS |
| Chipset | Intel® HM770 Chipset |
| Memory | 2x 16GB SODIMM DDR5-4800 |
| Memory Slots | Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-4800 offering |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD, M.2 2242 SSD up to 1TB each |
| Optical | None |
| Card Reader | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio |
| Microphone | 2x, Array |
| Camera | HD 720p with E-shutter |
| Battery | 80Wh |
| Power Adapter | 245W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features | AI Chip: LA1 |
| Display | 15.3" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 165Hz, Dolby Vision® |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | IPS models: 90.9% AAR (active area ratio) |
| Color Calibration | Factory Color Calibration |
| Pen | Pen Not Supported |
| Keyboard | White Backlit, Arabic |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Dimensions (WxDxH) | 344.9 x 255.35 x 22.50-23.99 mm (13.58 x 10.05 x 0.89-0.94 inches) |
| Weight | Starting at 2.1 kg (4.63 lbs) |
| Case Color | Eclipse Black |
| Case Material | PC-ABS + 15% Talc (Top), PC-ABS + 15% Talc (Bottom) |
| Surface Treatment | Painting |
| Operating System | None |
| Bundled Software | None |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 |
| WWAN | WWAN Not Supported |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Standard Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) Always On, 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1, 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) with DisplayPort™ 1.4, 1x HDMI® 2.1 up to 8K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45), 1x Power connector |
| Docking | Various docking solutions supported via USB-C®. For more compatible docking solutions, please visit Docking for Legion 5 15IRX10 |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | E-shutter |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Premium Care with Onsite upgrade from 1Y Courier/Carry-in |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ErP Lot 6/26, RoHS compliant |
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Model | 83LY00R8ED |
| Machine Type | 83LY |
| Region | MEA |
| Country/Region | Egypt |
| TopSeller | No |
| EAN / UPC / JAN | 199273673179 |
| Announce Date | 2025-11-07 |
| End of Support | 2057-02-07 |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Processor | Intel® Core i7-13650HX, 14C (6P + 8E) / 20T, P-core up to 4.9GHz, E-core up to 3.6GHz, 24MB Intel Smart Cache |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| NPU | None |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS |
| Chipset | Intel® HM770 Chipset |
| Memory | 2x 16GB SODIMM DDR5-4800 |
| Memory Slots | Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-4800 offering |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD, M.2 2242 SSD up to 1TB each |
| Optical | None |
| Card Reader | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio |
| Microphone | 2x, Array |
| Camera | HD 720p with E-shutter |
| Battery | 80Wh |
| Power Adapter | 245W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features | AI Chip: LA1 |
| Display | 15.3" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 165Hz, Dolby Vision® |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | IPS models: 90.9% AAR (active area ratio) |
| Color Calibration | Factory Color Calibration |
| Pen | Pen Not Supported |
| Keyboard | White Backlit, Arabic |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Dimensions (WxDxH) | 344.9 x 255.35 x 22.50-23.99 mm (13.58 x 10.05 x 0.89-0.94 inches) |
| Weight | Starting at 2.1 kg (4.63 lbs) |
| Case Color | Eclipse Black |
| Case Material | PC-ABS + 15% Talc (Top), PC-ABS + 15% Talc (Bottom) |
| Surface Treatment | Painting |
| Operating System | None |
| Bundled Software | None |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 |
| WWAN | WWAN Not Supported |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Standard Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) Always On, 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1, 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) with DisplayPort™ 1.4, 1x HDMI® 2.1 up to 8K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45), 1x Power connector |
| Docking | Various docking solutions supported via USB-C®. For more compatible docking solutions, please visit Docking for Legion 5 15IRX10 |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | E-shutter |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Premium Care with Onsite upgrade from 1Y Courier/Carry-in |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ErP Lot 6/26, RoHS compliant |
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Model | 83LY00R8ED |
| Machine Type | 83LY |
| Region | MEA |
| Country/Region | Egypt |
| TopSeller | No |
| EAN / UPC / JAN | 199273673179 |
| Announce Date | 2025-11-07 |
| End of Support | 2057-02-07 |























