
$360.73
Original: $1,202.42
-70%Lenovo Legion 5 15IRX10 83LY0099ED Gaming Laptop – i7-13650HX, RTX 5050 8GB, 24GB DDR5, 512GB SSD, 15.3" WUXGA 165Hz, Win11 – Eclipse Black—
$1,202.42
$360.73The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13650HX, 14C (6P + 8E) / 20T, P-core 2.6 / 4.9GHz, E-core 1.9 / 3.6GHz, 24MB |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| NPU | None |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2662MHz, TGP 115W, 440 AI TOPS |
| Chipset | Intel HM770 Chipset |
| Memory | 2x 12GB SO-DIMM DDR5-4800 |
| Memory Slots | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-4800 offering |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slots |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD M.2 2242 SSD up to 1TB each |
| Optical | None |
| Card Reader | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio |
| Microphone | 2x, Array |
| Camera | HD 720p with E-shutter |
| Battery | 60Wh |
| Power Adapter | 245W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features | AI Chip: LA1 |
| Display | 15.3" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 165Hz, Dolby Vision, G-SYNC |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | IPS models: 90.9% AAR (active area ratio) |
| Color Calibration | Factory Color Calibration |
| Pen | Pen Not Supported |
| Keyboard | White Backlit, Arabic |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Dimensions (WxDxH) | 344.9 x 255.35 x 22.50-23.99 mm (13.58 x 10.05 x 0.89-0.94 inches) |
| Weight | Starting at 2.1 kg (4.63 lbs) |
| Case Color | Eclipse Black |
| Case Material | PC-ABS + 15% Talc (Top), PC-ABS + 15% Talc (Bottom) |
| Surface Treatment | Painting |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language, Arabic / English |
| Bundled Software | Office Trial |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 |
| WWAN | Non-WWAN |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Standard Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On, 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) with USB PD 65-100W and DisplayPort 2.1, 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) with DisplayPort 1.4, 1x HDMI 2.1, up to 8K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45), 1x Power connector |
| Docking | Various docking solutions supported via USB-C |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | E-shutter |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Courier/Carry-in upgrade from 1Y Courier/Carry-in |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ErP Lot 6/26, RoHS compliant |
| Other Certifications | TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Model | 83LY0099ED |
| Machine Type | 83LY |
| Region | MEA |
| Country/Region | Egypt |
| TopSeller | No |
| EAN / UPC / JAN | 199271074633 |
| Announce Date | 2025-06-24 |
| End of Support | 2057-02-07 |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13650HX, 14C (6P + 8E) / 20T, P-core 2.6 / 4.9GHz, E-core 1.9 / 3.6GHz, 24MB |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| NPU | None |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2662MHz, TGP 115W, 440 AI TOPS |
| Chipset | Intel HM770 Chipset |
| Memory | 2x 12GB SO-DIMM DDR5-4800 |
| Memory Slots | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-4800 offering |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slots |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD M.2 2242 SSD up to 1TB each |
| Optical | None |
| Card Reader | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio |
| Microphone | 2x, Array |
| Camera | HD 720p with E-shutter |
| Battery | 60Wh |
| Power Adapter | 245W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features | AI Chip: LA1 |
| Display | 15.3" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 165Hz, Dolby Vision, G-SYNC |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | IPS models: 90.9% AAR (active area ratio) |
| Color Calibration | Factory Color Calibration |
| Pen | Pen Not Supported |
| Keyboard | White Backlit, Arabic |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Dimensions (WxDxH) | 344.9 x 255.35 x 22.50-23.99 mm (13.58 x 10.05 x 0.89-0.94 inches) |
| Weight | Starting at 2.1 kg (4.63 lbs) |
| Case Color | Eclipse Black |
| Case Material | PC-ABS + 15% Talc (Top), PC-ABS + 15% Talc (Bottom) |
| Surface Treatment | Painting |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language, Arabic / English |
| Bundled Software | Office Trial |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 |
| WWAN | Non-WWAN |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Standard Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On, 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) with USB PD 65-100W and DisplayPort 2.1, 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) with DisplayPort 1.4, 1x HDMI 2.1, up to 8K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45), 1x Power connector |
| Docking | Various docking solutions supported via USB-C |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | E-shutter |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Courier/Carry-in upgrade from 1Y Courier/Carry-in |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ErP Lot 6/26, RoHS compliant |
| Other Certifications | TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Model | 83LY0099ED |
| Machine Type | 83LY |
| Region | MEA |
| Country/Region | Egypt |
| TopSeller | No |
| EAN / UPC / JAN | 199271074633 |
| Announce Date | 2025-06-24 |
| End of Support | 2057-02-07 |























