
Lenovo Legion 5 15IRX10 83LY00N9AX Gaming Laptop – Core i9-14900HX – 32GB DDR5 – 1TB SSD – RTX 5070 8GB GDDR7 – 15.1" WQXGA OLED 165Hz – AI-Powered – Eclipse Black
Lenovo Legion 5 15IRX10 83LY00N9AX Gaming Laptop – Core i9-14900HX – 32GB DDR5 – 1TB SSD – RTX 5070 8GB GDDR7 – 15.1" WQXGA OLED 165Hz – AI-Powered – Eclipse Black
The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Processor | Intel Core i9-14900HX, 24C (8P + 16E) / 32T, P-core 2.2 / 5.8GHz, E-core 1.6 / 4.1GHz, 36MB Intel Smart Cache |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| NPU | None |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS |
| Chipset | Intel HM770 Chipset |
| Memory | 2x 16GB SODIMM DDR5-5600 |
| Memory Slots | Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 offering |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slots |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD M.2 2242 SSD up to 1TB each |
| Optical | None |
| Card Reader | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio |
| Microphone | 2x, Array |
| Camera | 5.0MP with E-shutter |
| Battery | 80Wh |
| Power Adapter | >

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Processor | Intel Core i9-14900HX, 24C (8P + 16E) / 32T, P-core 2.2 / 5.8GHz, E-core 1.6 / 4.1GHz, 36MB Intel Smart Cache |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| NPU | None |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS |
| Chipset | Intel HM770 Chipset |
| Memory | 2x 16GB SODIMM DDR5-5600 |
| Memory Slots | Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 offering |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slots |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD M.2 2242 SSD up to 1TB each |
| Optical | None |
| Card Reader | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio |
| Microphone | 2x, Array |
| Camera | 5.0MP with E-shutter |
| Battery | 80Wh |
| Power Adapter | >























