
Original: $1,781.35
-70%$1,781.35
$534.40The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Product Name | Lenovo Legion 5 15IRX10 (83LY00HTLK) — OLED Edition |
| Processor | Intel® Core™ i9-14900HX (24 Cores: 8P + 16E, Up to 5.8 GHz, 36MB Cache) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (8GB GDDR7) |
| Graphics Power | 115W TGP, Boost Clock 2347MHz, 798 AI TOPS |
| AI Features | Lenovo LA1 AI Chip |
| Memory (RAM) | 32GB DDR5-5600 (2x 16GB SO-DIMM) |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe (2x M.2 slots total) |
| Display | 15.1" WQXGA (2560x1600) OLED, 165Hz, 1000 nits (Peak), 100% DCI-P3 |
| Display Tech | Dolby Vision, DisplayHDR™ True Black 600, Factory Color Calibration |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Keyboard | 24-Zone RGB Backlit, English (EU) |
| Audio | Stereo Speakers (2W x2), Audio by HARMAN, Nahimic Audio |
| Webcam | 5.0MP with E-shutter (Privacy Switch) |
| Wireless & LAN | Wi-Fi 7 (802.11be) 2x2, Bluetooth 5.4, Gigabit Ethernet |
| Standard Ports | 2x USB-C 3.2 Gen 2 (1x PD 100W/DP 2.1, 1x DP 1.4), 3x USB-A 3.2 Gen 1, 1x HDMI 2.1 (8K/60Hz), 1x RJ45 |
| Battery & Power | 80Wh Battery; 245W Slim Tip Power Adapter |
| Build Materials | Aluminium (Top), PC-ABS + 15% Talc (Bottom) |
| Dimensions & Weight | 344.9 x 255.35 x 19.95-21.54 mm; Starting at 1.9 kg (4.19 lbs) |
| Sustainability | EPEAT Gold Registered, ENERGY STAR 9.0 |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Product Name | Lenovo Legion 5 15IRX10 (83LY00HTLK) — OLED Edition |
| Processor | Intel® Core™ i9-14900HX (24 Cores: 8P + 16E, Up to 5.8 GHz, 36MB Cache) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (8GB GDDR7) |
| Graphics Power | 115W TGP, Boost Clock 2347MHz, 798 AI TOPS |
| AI Features | Lenovo LA1 AI Chip |
| Memory (RAM) | 32GB DDR5-5600 (2x 16GB SO-DIMM) |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe (2x M.2 slots total) |
| Display | 15.1" WQXGA (2560x1600) OLED, 165Hz, 1000 nits (Peak), 100% DCI-P3 |
| Display Tech | Dolby Vision, DisplayHDR™ True Black 600, Factory Color Calibration |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Keyboard | 24-Zone RGB Backlit, English (EU) |
| Audio | Stereo Speakers (2W x2), Audio by HARMAN, Nahimic Audio |
| Webcam | 5.0MP with E-shutter (Privacy Switch) |
| Wireless & LAN | Wi-Fi 7 (802.11be) 2x2, Bluetooth 5.4, Gigabit Ethernet |
| Standard Ports | 2x USB-C 3.2 Gen 2 (1x PD 100W/DP 2.1, 1x DP 1.4), 3x USB-A 3.2 Gen 1, 1x HDMI 2.1 (8K/60Hz), 1x RJ45 |
| Battery & Power | 80Wh Battery; 245W Slim Tip Power Adapter |
| Build Materials | Aluminium (Top), PC-ABS + 15% Talc (Bottom) |
| Dimensions & Weight | 344.9 x 255.35 x 19.95-21.54 mm; Starting at 1.9 kg (4.19 lbs) |
| Sustainability | EPEAT Gold Registered, ENERGY STAR 9.0 |























