
$0.01
Original: $0.02
-50%Lenovo Legion 5 15IPH11 83RW001AAX Gaming Laptop – Core Ultra 7 356H, RTX 5060 8GB, 32GB DDR5, 1TB SSD, 15.3″ WQXGA OLED 165Hz—
$0.02
$0.01The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Brand & Series | Lenovo Legion 5 (Model: 83RW001AAX) |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 356H – 16C (4P+8E+4LPE), up to 4.7GHz, 18MB Cache |
| AI Features | AI-Powered Gaming PC with LA1 + LA3 AI Chips (NPU up to 50 TOPS) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7 (115W TGP, 572 AI TOPS) |
| Display | 15.3" WQXGA (2560×1600) OLED, 165Hz, 100% DCI-P3, HDR True Black 1000 |
| Memory | 32GB DDR5-5600 (2x16GB SODIMM) |
| Storage | 1TB M.2 PCIe 4.0 NVMe SSD (2x M.2 Slots available) |
| Connectivity | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Thunderbolt 4, HDMI 2.1 |
| Keyboard & Audio | 1-Zone RGB Backlit (Arabic), HARMAN Stereo Speakers with Nahimic Audio |
| Battery & Power | 80Wh Battery with 245W Slim Tip Adapter |
| Dimensions & Weight | 344 × 244.5 × 19.95 mm | Starting at 1.87 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Warranty | 1-Year Base + 2-Year Premium Care Onsite |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Brand & Series | Lenovo Legion 5 (Model: 83RW001AAX) |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 356H – 16C (4P+8E+4LPE), up to 4.7GHz, 18MB Cache |
| AI Features | AI-Powered Gaming PC with LA1 + LA3 AI Chips (NPU up to 50 TOPS) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7 (115W TGP, 572 AI TOPS) |
| Display | 15.3" WQXGA (2560×1600) OLED, 165Hz, 100% DCI-P3, HDR True Black 1000 |
| Memory | 32GB DDR5-5600 (2x16GB SODIMM) |
| Storage | 1TB M.2 PCIe 4.0 NVMe SSD (2x M.2 Slots available) |
| Connectivity | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Thunderbolt 4, HDMI 2.1 |
| Keyboard & Audio | 1-Zone RGB Backlit (Arabic), HARMAN Stereo Speakers with Nahimic Audio |
| Battery & Power | 80Wh Battery with 245W Slim Tip Adapter |
| Dimensions & Weight | 344 × 244.5 × 19.95 mm | Starting at 1.87 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Warranty | 1-Year Base + 2-Year Premium Care Onsite |























