
Original: $0.02
-50%$0.02
$0.01The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Product Model | Lenovo Legion 5 15IAX10 (83F00045ED) |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255HX, 20C (8P + 12E) / 20T, Max Turbo up to 5.2GHz, 30MB Cache |
| AI Category | AI-Powered Gaming PC (Intel AI Boost NPU + LA3 AI Chip) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W (572 AI TOPS) |
| Memory | 32GB DDR5-5600 (2x 16GB SO-DIMM) |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Display | 15.1" WQXGA (2560x1600) OLED 500nits Glossy, 100% DCI-P3, 165Hz, HDR True Black 600, Dolby® Vision™ |
| Operating System | Windows® 11 Home Single Language (Arabic / English) |
| Keyboard | 24-Zone RGB Backlit, Arabic |
| Audio & Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Audio by HARMAN, Optimized with Nahimic Audio |
| Camera | 5.0MP with E-shutter |
| Battery | Integrated 80Wh |
| Power Adapter | 245W Slim Tip (3-pin) |
| Connectivity | Wi-Fi® 7 (802.11be 2x2) + BT5.4, Integrated 100/1000M Ethernet |
| Standard Ports | 1x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps; 1x USB-C® 3.2 Gen 2 (PD 100W/DP 2.1); 3x USB-A 3.2 Gen 1; 1x HDMI® 2.1; 1x RJ-45; 1x Combo Jack |
| Case Color | Eclipse Black |
| Dimensions (WxDxH) | 344.9 x 255.35 x 19.95-21.54 mm |
| Weight | Starting at 1.9 kg (4.19 lbs) |
| Security | Firmware TPM 2.0 Enabled, E-shutter |
| Warranty | 2 Years Premium Care with Onsite Support |
| Certifications | MIL-STD-810H passed, TÜV Low Blue Light (Hardware), Flicker Free |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Product Model | Lenovo Legion 5 15IAX10 (83F00045ED) |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255HX, 20C (8P + 12E) / 20T, Max Turbo up to 5.2GHz, 30MB Cache |
| AI Category | AI-Powered Gaming PC (Intel AI Boost NPU + LA3 AI Chip) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W (572 AI TOPS) |
| Memory | 32GB DDR5-5600 (2x 16GB SO-DIMM) |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Display | 15.1" WQXGA (2560x1600) OLED 500nits Glossy, 100% DCI-P3, 165Hz, HDR True Black 600, Dolby® Vision™ |
| Operating System | Windows® 11 Home Single Language (Arabic / English) |
| Keyboard | 24-Zone RGB Backlit, Arabic |
| Audio & Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Audio by HARMAN, Optimized with Nahimic Audio |
| Camera | 5.0MP with E-shutter |
| Battery | Integrated 80Wh |
| Power Adapter | 245W Slim Tip (3-pin) |
| Connectivity | Wi-Fi® 7 (802.11be 2x2) + BT5.4, Integrated 100/1000M Ethernet |
| Standard Ports | 1x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps; 1x USB-C® 3.2 Gen 2 (PD 100W/DP 2.1); 3x USB-A 3.2 Gen 1; 1x HDMI® 2.1; 1x RJ-45; 1x Combo Jack |
| Case Color | Eclipse Black |
| Dimensions (WxDxH) | 344.9 x 255.35 x 19.95-21.54 mm |
| Weight | Starting at 1.9 kg (4.19 lbs) |
| Security | Firmware TPM 2.0 Enabled, E-shutter |
| Warranty | 2 Years Premium Care with Onsite Support |
| Certifications | MIL-STD-810H passed, TÜV Low Blue Light (Hardware), Flicker Free |























