
Original: $492.42
-70%$492.42
$147.73The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-13420H, 8C (4P + 4E) / 12T, P-core 2.1 / 4.6GHz, E-core 1.5 / 3.4GHz, 12MB |
| Graphics | Integrated Intel UHD Graphics |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Memory | 16GB Soldered DDR5-4800 + 8GB SO-DIMM DDR5-4800 |
| Memory Slots | One memory soldered to systemboard, one DDR5 SO-DIMM slot, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 24GB (8GB soldered + 16GB SO-DIMM) DDR5-4800 offering |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Slot | Two M.2 2242 PCIe4.0 x4 slots |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB |
| Optical | None |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Audio |
| Microphone | 2x, Array |
| Camera | HD 720p with Privacy Shutter |
| Battery | 50Wh |
| Power Adapter | 65W Round Tip (3-pin) |
| Display | 15.3" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | IPS models: 90.7% AAR (active area ratio) |
| Pen | Pen Not Supported |
| Keyboard | Non-backlit, Arabic |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Dimensions (WxDxH) | 343.4 x 239.5 x 16.9-17.9 mm (13.52 x 9.51 x 0.67-0.70 inches) |
| Weight | Starting at 1.59 kg (3.51 lbs) |
| Case Color | Cosmic Blue |
| Case Material | Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Surface Treatment | Aluminium Stamping Anodized (Top), Texture (Bottom) |
| Operating System | None |
| Bundled Software | None |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 |
| WWAN | Non-WWAN |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Standard Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.2, 1x HDMI 1.4, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x SD card reader, 1x Power connector |
| Docking | Various docking solutions supported via USB-C. For more compatible docking solutions, please visit Docking for IdeaPad Slim 3 15IRH10 |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | Camera privacy shutter |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Courier/Carry-in upgrade from 1Y Courier/Carry-in |
| Bundled Accessories | Lenovo WL310 Bluetooth Silent Mouse + Lenovo 16-inch Laptop Topload T210 Black (ECO) |
| Green Certifications | ErP Lot 6/26, RoHS compliant |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed (21 test items) |
| Other Certifications | TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Model | 83K100QPED |
| Machine Type | 83K1 |
| Region | MEA |
| Country/Region | Egypt |
| TopSeller | No |
| EAN / UPC / JAN | 199271715963 |
| Announce Date | 2025-06-03 |
| End of Support | 2030-12-29 |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-13420H, 8C (4P + 4E) / 12T, P-core 2.1 / 4.6GHz, E-core 1.5 / 3.4GHz, 12MB |
| Graphics | Integrated Intel UHD Graphics |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Memory | 16GB Soldered DDR5-4800 + 8GB SO-DIMM DDR5-4800 |
| Memory Slots | One memory soldered to systemboard, one DDR5 SO-DIMM slot, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 24GB (8GB soldered + 16GB SO-DIMM) DDR5-4800 offering |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Slot | Two M.2 2242 PCIe4.0 x4 slots |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB |
| Optical | None |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Audio |
| Microphone | 2x, Array |
| Camera | HD 720p with Privacy Shutter |
| Battery | 50Wh |
| Power Adapter | 65W Round Tip (3-pin) |
| Display | 15.3" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | IPS models: 90.7% AAR (active area ratio) |
| Pen | Pen Not Supported |
| Keyboard | Non-backlit, Arabic |
| Touchpad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Dimensions (WxDxH) | 343.4 x 239.5 x 16.9-17.9 mm (13.52 x 9.51 x 0.67-0.70 inches) |
| Weight | Starting at 1.59 kg (3.51 lbs) |
| Case Color | Cosmic Blue |
| Case Material | Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Surface Treatment | Aluminium Stamping Anodized (Top), Texture (Bottom) |
| Operating System | None |
| Bundled Software | None |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 |
| WWAN | Non-WWAN |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Standard Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.2, 1x HDMI 1.4, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x SD card reader, 1x Power connector |
| Docking | Various docking solutions supported via USB-C. For more compatible docking solutions, please visit Docking for IdeaPad Slim 3 15IRH10 |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | Camera privacy shutter |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Courier/Carry-in upgrade from 1Y Courier/Carry-in |
| Bundled Accessories | Lenovo WL310 Bluetooth Silent Mouse + Lenovo 16-inch Laptop Topload T210 Black (ECO) |
| Green Certifications | ErP Lot 6/26, RoHS compliant |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed (21 test items) |
| Other Certifications | TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Model | 83K100QPED |
| Machine Type | 83K1 |
| Region | MEA |
| Country/Region | Egypt |
| TopSeller | No |
| EAN / UPC / JAN | 199271715963 |
| Announce Date | 2025-06-03 |
| End of Support | 2030-12-29 |























