
The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Model | Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH8 (83EM00J2SA) |
| Processor | Intel Core i5-13420H (8 Cores, Up to 4.6GHz, 12MB Cache) |
| Graphics | Integrated Intel UHD Graphics |
| Memory | 8GB Soldered LPDDR5-4800 (Not upgradable) |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits, Anti-glare |
| Camera | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Audio | Stereo Speakers (1.5W x2) with Dolby Audio |
| Connectivity | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 |
| I/O Ports | 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C (PD/DP), 1x HDMI 1.4, SD Card Reader |
| Durability | MIL-STD-810H Military Test Passed |
| Battery & Power | 47Wh Battery with 65W Round Tip Adapter |
| Dimensions & Weight | 359.3 x 235 x 17.9 mm | Starting at 1.62 kg |
| Operating System | No OS (FreeDOS) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Model | Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH8 (83EM00J2SA) |
| Processor | Intel Core i5-13420H (8 Cores, Up to 4.6GHz, 12MB Cache) |
| Graphics | Integrated Intel UHD Graphics |
| Memory | 8GB Soldered LPDDR5-4800 (Not upgradable) |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits, Anti-glare |
| Camera | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Audio | Stereo Speakers (1.5W x2) with Dolby Audio |
| Connectivity | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 |
| I/O Ports | 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C (PD/DP), 1x HDMI 1.4, SD Card Reader |
| Durability | MIL-STD-810H Military Test Passed |
| Battery & Power | 47Wh Battery with 65W Round Tip Adapter |
| Dimensions & Weight | 359.3 x 235 x 17.9 mm | Starting at 1.62 kg |
| Operating System | No OS (FreeDOS) |























