
LENOVO IDEAPAD SLIM 3 15IRH8 Core i5-13420H 8 Cores - 8GB DDR5 4800 - 512GB SSD -Intel UHD Graphics - 15.6 FHD - ARB KYB NON-BACKLIT - WIN 11 - 2Y Warranty - Grey - BAG(83EM0081ED)
LENOVO IDEAPAD SLIM 3 15IRH8 Core i5-13420H 8 Cores - 8GB DDR5 4800 - 512GB SSD -Intel UHD Graphics - 15.6 FHD - ARB KYB NON-BACKLIT - WIN 11 - 2Y Warranty - Grey - BAG(83EM0081ED)
The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Product Model | Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH8 (83EM0081ED) |
| Processor | Intel® Core™ i5-13420H, 8C (4P + 4E) / 12T, P-core up to 4.6GHz, E-core up to 3.4GHz, 12MB Cache |
| Graphics | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Memory | 8GB Soldered LPDDR5-4800 (Not upgradable) |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Storage Support | One drive, up to 1TB M.2 2242 SSD |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare |
| Operating System | Windows® 11 Home Single Language (Arabic / English) |
| Keyboard | Non-backlit, Arabic |
| Audio & Speakers | Stereo speakers, 1.5W x2, optimized with Dolby® Audio™ |
| Camera | HD 720p with Privacy Shutter |
| Battery | Integrated 47Wh |
| Power Adapter | 65W Round Tip (3-pin) |
| Connectivity | Wi-Fi® 6 (802.11ax 2x2) + Bluetooth 5.2 (No Onboard Ethernet) |
| Standard Ports | 2x USB 3.2 Gen 1; 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (Data transfer, PD, DP 1.2); 1x HDMI® 1.4; 1x 3.5mm combo jack; 1x SD Card reader |
| Case Color | Arctic Grey |
| Case Material | PC-ABS (Top & Bottom) |
| Dimensions (WxDxH) | 359.3 x 235 x 17.9 mm (14.15 x 9.25 x 0.70 inches) |
| Weight | Starting at 1.62 kg (3.57 lbs) |
| Security | Firmware TPM 2.0 Enabled, Camera Privacy Shutter |
| Warranty | 2 Years Warranty (2Y Courier/Carry-in upgrade included) |
| Bundled Accessories | Lenovo 15.6" Laptop Casual Toploader Bag |
| Certifications | MIL-STD-810H passed, ENERGY STAR® 8.0, EPEAT® Silver, RoHS compliant |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Product Model | Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH8 (83EM0081ED) |
| Processor | Intel® Core™ i5-13420H, 8C (4P + 4E) / 12T, P-core up to 4.6GHz, E-core up to 3.4GHz, 12MB Cache |
| Graphics | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Memory | 8GB Soldered LPDDR5-4800 (Not upgradable) |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Storage Support | One drive, up to 1TB M.2 2242 SSD |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare |
| Operating System | Windows® 11 Home Single Language (Arabic / English) |
| Keyboard | Non-backlit, Arabic |
| Audio & Speakers | Stereo speakers, 1.5W x2, optimized with Dolby® Audio™ |
| Camera | HD 720p with Privacy Shutter |
| Battery | Integrated 47Wh |
| Power Adapter | 65W Round Tip (3-pin) |
| Connectivity | Wi-Fi® 6 (802.11ax 2x2) + Bluetooth 5.2 (No Onboard Ethernet) |
| Standard Ports | 2x USB 3.2 Gen 1; 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (Data transfer, PD, DP 1.2); 1x HDMI® 1.4; 1x 3.5mm combo jack; 1x SD Card reader |
| Case Color | Arctic Grey |
| Case Material | PC-ABS (Top & Bottom) |
| Dimensions (WxDxH) | 359.3 x 235 x 17.9 mm (14.15 x 9.25 x 0.70 inches) |
| Weight | Starting at 1.62 kg (3.57 lbs) |
| Security | Firmware TPM 2.0 Enabled, Camera Privacy Shutter |
| Warranty | 2 Years Warranty (2Y Courier/Carry-in upgrade included) |
| Bundled Accessories | Lenovo 15.6" Laptop Casual Toploader Bag |
| Certifications | MIL-STD-810H passed, ENERGY STAR® 8.0, EPEAT® Silver, RoHS compliant |























