
LENOVO IdeaPad Slim 3 15IRH8 83EM00D5ED Core i5-13420H 8 Cores - 16GB DDR5 4800 - 512GB SSD -Intel UHD Graphics - 15.6 FHD - ARB KYB NON-BACKLIT - DOS - 2Y Warranty - Grey - BAG
LENOVO IdeaPad Slim 3 15IRH8 83EM00D5ED Core i5-13420H 8 Cores - 16GB DDR5 4800 - 512GB SSD -Intel UHD Graphics - 15.6 FHD - ARB KYB NON-BACKLIT - DOS - 2Y Warranty - Grey - BAG
Original: $437.07
-70%$437.07
$131.12The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Marketing Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH8 (83EM00D5ED) |
| Processor | Intel® Core™ i5-13420H (8 Cores: 4P + 4E / 12 Threads, up to 4.6GHz, 12MB) |
| Graphics | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Memory (RAM) | 16GB Soldered LPDDR5-4800 (Dual-channel, Not upgradable) |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) TN, 250nits, Anti-glare |
| I/O Ports | 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (Data, PD, DP 1.2), 2x USB 3.2 Gen 1, 1x HDMI® 1.4, SD Card Reader |
| Audio & Camera | HD 720p with Privacy Shutter, User-facing Stereo Speakers, Dolby® Audio™ |
| Connectivity | Wi-Fi® 6 (11ax 2x2) + Bluetooth 5.2 |
| Keyboard | Non-backlit, Arabic Layout |
| Build & Weight | Military Grade MIL-STD-810H | 1.62 kg (3.57 lbs) |
| Color | Arctic Grey |
| Operating System | Free DOS |
| Warranty | 2-Year Local Warranty (MEA Upgrade) |
| In-Box Accessory | Lenovo 15.6" Laptop Casual Toploader (Bag) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Marketing Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH8 (83EM00D5ED) |
| Processor | Intel® Core™ i5-13420H (8 Cores: 4P + 4E / 12 Threads, up to 4.6GHz, 12MB) |
| Graphics | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Memory (RAM) | 16GB Soldered LPDDR5-4800 (Dual-channel, Not upgradable) |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) TN, 250nits, Anti-glare |
| I/O Ports | 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (Data, PD, DP 1.2), 2x USB 3.2 Gen 1, 1x HDMI® 1.4, SD Card Reader |
| Audio & Camera | HD 720p with Privacy Shutter, User-facing Stereo Speakers, Dolby® Audio™ |
| Connectivity | Wi-Fi® 6 (11ax 2x2) + Bluetooth 5.2 |
| Keyboard | Non-backlit, Arabic Layout |
| Build & Weight | Military Grade MIL-STD-810H | 1.62 kg (3.57 lbs) |
| Color | Arctic Grey |
| Operating System | Free DOS |
| Warranty | 2-Year Local Warranty (MEA Upgrade) |
| In-Box Accessory | Lenovo 15.6" Laptop Casual Toploader (Bag) |























