
LENOVO IdeaPad Slim 3 15IRH8 83EM003JAX-Intel Core i7-13620H-Intel UHD Graphics-16GB Soldered LPDDR5-4800-512GB SSD M.2-15.6 FHD IPS 300nits Anti-glare
LENOVO IdeaPad Slim 3 15IRH8 83EM003JAX-Intel Core i7-13620H-Intel UHD Graphics-16GB Soldered LPDDR5-4800-512GB SSD M.2-15.6 FHD IPS 300nits Anti-glare
Original: $0.02
-50%$0.02
$0.01The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Product Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH8 (83EM003JAX) |
| Processor | Intel Core i7-13620H (10C / 16T, P-core up to 4.9GHz, 24MB Cache) |
| Graphics | Integrated Intel UHD Graphics |
| Memory | 16GB Soldered LPDDR5-4800 (Dual-channel, Not upgradable) |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare |
| Camera | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Audio | User-facing Stereo Speakers (1.5W x2), Dolby Audio |
| Connectivity | Wi-Fi 6 (11ax 2x2) + Bluetooth 5.2 |
| Standard Ports | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (Data, PD, DP 1.2), 2x USB 3.2 Gen 1, 1x HDMI 1.4, SD Card Reader |
| Battery & Power | Integrated 47Wh with 65W Round Tip Adapter |
| Keyboard | Non-backlit, Arabic Layout |
| Case Color | Arctic Grey |
| Dimensions & Weight | 359.3 x 235 x 17.9 mm | Starting at 1.62 kg (3.57 lbs) |
| Operating System | None (DOS) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Product Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH8 (83EM003JAX) |
| Processor | Intel Core i7-13620H (10C / 16T, P-core up to 4.9GHz, 24MB Cache) |
| Graphics | Integrated Intel UHD Graphics |
| Memory | 16GB Soldered LPDDR5-4800 (Dual-channel, Not upgradable) |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare |
| Camera | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Audio | User-facing Stereo Speakers (1.5W x2), Dolby Audio |
| Connectivity | Wi-Fi 6 (11ax 2x2) + Bluetooth 5.2 |
| Standard Ports | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (Data, PD, DP 1.2), 2x USB 3.2 Gen 1, 1x HDMI 1.4, SD Card Reader |
| Battery & Power | Integrated 47Wh with 65W Round Tip Adapter |
| Keyboard | Non-backlit, Arabic Layout |
| Case Color | Arctic Grey |
| Dimensions & Weight | 359.3 x 235 x 17.9 mm | Starting at 1.62 kg (3.57 lbs) |
| Operating System | None (DOS) |























