
The Story
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Model | Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH10 (83K100DRED) |
| Processor | Intel® Core™ i7-13620H (10 Cores, 16 Threads, up to 4.9GHz, 24MB Cache) |
| Memory | 16GB DDR5-4800 (8GB Soldered + 8GB SO-DIMM) |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe (Two M.2 Slots available) |
| Graphics | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Display | 15.3" WUXGA (1920x1200) IPS, 300nits, Anti-glare, 90.7% Screen-to-Body |
| Keyboard | Arabic Layout, Non-backlit |
| I/O Ports | 1x USB-C (Power Delivery & DP), 2x USB-A (5Gbps), HDMI 1.4, SD Card Reader |
| Audio & Camera | Stereo Speakers (Dolby Audio), HD 720p Camera with Privacy Shutter |
| Connectivity | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.2 |
| Build Quality | Aluminum Top, MIL-STD-810H Military Test Passed |
| Dimensions & Weight | 343.4 x 239.5 x 17.9 mm | Starting at 1.59 kg |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language (Arabic / English) |
| Warranty | 2 Years Courier or Carry-in |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Category | Specification Details |
|---|---|
| Model | Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH10 (83K100DRED) |
| Processor | Intel® Core™ i7-13620H (10 Cores, 16 Threads, up to 4.9GHz, 24MB Cache) |
| Memory | 16GB DDR5-4800 (8GB Soldered + 8GB SO-DIMM) |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe (Two M.2 Slots available) |
| Graphics | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Display | 15.3" WUXGA (1920x1200) IPS, 300nits, Anti-glare, 90.7% Screen-to-Body |
| Keyboard | Arabic Layout, Non-backlit |
| I/O Ports | 1x USB-C (Power Delivery & DP), 2x USB-A (5Gbps), HDMI 1.4, SD Card Reader |
| Audio & Camera | Stereo Speakers (Dolby Audio), HD 720p Camera with Privacy Shutter |
| Connectivity | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.2 |
| Build Quality | Aluminum Top, MIL-STD-810H Military Test Passed |
| Dimensions & Weight | 343.4 x 239.5 x 17.9 mm | Starting at 1.59 kg |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language (Arabic / English) |
| Warranty | 2 Years Courier or Carry-in |























